Zielony listek i inne zmiany w Prawie Jazdy

Myślisz o zrobieniu Prawa Jazdy? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie ważną wiadomość! Już niedługo życie młodego kierowcy mocno się zmieni. Wprowadzone zostaną nowe zasady dotyczące okresu po otrzymaniu prawa jazdy, które będą dotyczyć m.in. umieszczenia zielonego listka na samochodzie oraz dwuletniego okresu próbnego. Kogo będą dotyczyć nowości? Przede wszystkim osób, ubiegających się o prawo jazdy, ale również tych już je posiadających. Jak zatem zdać prawo jazdy po wprowadzeniu zmian?

Okres próbny dla kierowców kategorii B

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie 2 letniego okresu próbnego dla wszystkich kierowców, których prawo jazdy kategorii B zostanie wydane po wejściu w życie nowych przepisów. Warto pamiętać, że decydującą w tej kwestii datą jest właśnie data wydania prawa jazdy wpisana na dokumencie. Co to takiego? Nic innego jak data decyzji o wydaniu, a nie np. zdania egzaminu czy faktycznego otrzymania dokumentu w urzędzie. Okres próbny będzie trwał dwa lata z możliwością przedłużenia. Ma się z nim wiązać szereg obowiązków (również dodatkowych kosztów) i ograniczeń.

Jazda z naklejką

Przez pierwsze 8 miesięcy po otrzymaniu prawa jazdy kierowca może kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i przodu okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego. Oznacza to, że kierowca w tym okresie nie będzie mógł poruszać się np. pożyczonym pojazdem bez naklejki z zielonym listkiem. Nieposiadanie znaczka, z pewnością będzie wiązało się z przykrymi konsekwencjami dla kierowcy w postaci mandatu. Jakiej wysokości? Tego jeszcze nie ustalono.

Dodatkowe kursy i szkolenia

W okresie próbnym, młody kierowca pomiędzy 4 a 8 miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy będzie musiał wziąć udział w dwugodzinnym kursie doszkalającym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, na którym będą poruszane takie tematy jak m.in. psychologiczne aspekty kierowania pojazdem lub uczestnictwo w ruchu drogowym. To jednak nie wszystko. W tym samym czasie (pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego) trzeba będzie także zaliczyć godzinne szkolenie praktyczne. Nie jest to jednak tak łatwe do zrealizowania jak mogłoby się wydawać. Szkolenie można odbyć jedynie w ODTJ, czyli ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Niestety nie każde województwo taki ośrodek posiada. Należy pamiętać, że doszkalanie młodego kierowcy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Łącznie, osoba otrzymująca prawo jazdy po wprowadzeniu zmian, będzie musiała wydać 300zł.

Mniejsza prędkość i brak możliwości pracy jako kierowca

Młody kierowca nie będzie mógł poszarżować na drodze! Po wejściu w życie nowych przepisów, przez pierwsze 8 miesięcy nie będzie on mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Ponad to zabronione będzie podejmowanie pracy zarobkowej w charakterze kierowcy.

2 wykroczenia…i kolejne dwa lata okresu próbnego

Popełnienie w całym okresie próbnym dwóch wykroczeń poskutkuje m. in. skierowaniem na kurs reedukacyjny i wydłużeniem okresu próbnego o dodatkowe dwa lata. Popełnienie trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa będzie już oznaczać całkowitą utratę prawa jazdy.

Do wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu komunikacji zaliczane będzie np. przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h, wymuszenie pierwszeństwa, wyprzedzanie wbrew zakazom lub wjazd za sygnalizator przy czerwonym świetle.

 

Wykroczenia drogowe i nowe usługi w CEPIK 2.0

Z drugiej części artykułu dowiesz się o zmianach w konsekwencjach wykroczeń drogowych i nowych usługach w CEPIK 2.0. Kliknij TUTAJ, aby przejść do drugiej części artykułu.

 

2018-04-06T14:45:40+01:00 05/02/2018|Aktualności|Comments Off on Zielony listek i inne zmiany w Prawie Jazdy

O autorze: